Motto školy : "Kdo si zpívá, krásu vidí, nikomu nic nezávidí"

Mateřská škola Kroměříž, Osvoboditelů 60 se nachází v místní části Vážany, v okrajové části města, kde jezdí městská doprava, proto sem dováží i děti z okolních vesnic a města Kroměříže. Budova je přízemní, jsou zde dvě třídy, samostatná jídelna a šatna. Zahradu školy využíváme dopoledne i odpoledne dle počasí, vstup na zahradu je boční bránou. Při pobytu na zahradě je budova školy uzamčena. Děti jsou rozděleny do tříd podle věku. Provoz školy začíná v 6:15 hod. a končí v 16:00 hod. Docházku dítěte je možno po dohodě s ředitelstvím upravit. Strava se dováží ze školní jídelny při Mateřské škole, Mánesova ulice č.3880.

Školu prezentujeme jako školu rodinného typu s osobnostně orientovaným modelem předškolního vzdělávání. Ráno se děti scházejí v jedné třídě, potom se rozdělí do dvou tříd, při pobytu venku jsou společně na zahradě, odpoledne se rozdělávají lehátka v každé třídě, děti z odloženou školní docházkou plní individuelní program. O provoz školy se starají čtyři pedagogické pracovnice a dvě provozní. Ke škole přiléhá velká zahrada s průlezkami a terasou. Jsou zde vzrostlé stromy, které chrání děti před sluncem v horkých letní dnech, dvě pískoviště, skluzavková sestava a různé průlezky se zahradním domkem.

Na škole pracují 3 logopedické asistentky, děti se učí už v 1. třídě hravou formou tvořit správně hlásky, cvičí si v každodenních "logo" chvilkách hybnost jazyka. Zapojili jsme se do projektu "zdravý úsměv" - děti si denně čistí zuby. U předškolních dětí se zaměřujeme na rozvoj grafomotoriky, hry na zobcovou flétnu, zvyšování tělesné zdatnosti pravidelným cvičením v tělocvičně TJ Slavie. Spolupracujeme s místním domovem důchodců, vzájemně se navštěvujeme a pořádáme různé soutěže a vystoupení.

Všechny čtyři učitelky mají pedagogické vzdělání, jedna učitelka pracuje na částečný úvazek. O provoz se starají dvě nepedagogické pracovnice, jedna jako školnice a topič, druhá pracovnice je na výdej stravy.

1. třída: BERUŠKY

p. učitelka Lucie Lehkoživová (zástupkyně ředitelky)

p. učitelka Jana Strážnická

2. třída: MOTÝLCI